چاپ و نشر کتاب "طراحی و ساخت نیروگاههای آبی کوچک" توسط انجمن برق‌آبی ایران

کتاب "طراحی و ساخت نیروگاههای آبی کوچک"به اهتمام دکتر حسن احمدی (عضو هیئت مدیره انجمن برق‌آبی ایران و هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی) و مهندس امیر فرید مجتهدی (دبیر کمیته انتشارات انجمن برق‌آبی ایران) مورخ 23 آذر 1398 منتشر شد.

 

در پی انتشار کتاب "طراحی و ساخت نیروگاههای آبی کوچک"توسط انجمن برق‌آبی ایران، مصاحبه ای با مترجمین صورت گرفت که طی آن، ضمن بیان اهمیت و ضرورت توجه به این دست از نیروگاههای آبی، جزئیاتی از کتاب به صورت زیر تشریح شد:

همانطور که می دانیم انرژی نقش بسیار مهمی در زندگی بشر دارد. امروزه با توجه به هزینه‌های روزافزون سوخت های فسیلی برای تأمین انرژی مورد نیاز جوامع بشری، احداث نیروگاه‌های برقابی به عنوان یک منبع ارزان ‌قیمت و تجدیدپذیر، مورد توجه اغلب کشورهای جهان قرارگرفته است.

کشور ایران با توجه به شرایط آب و هوای حاکم برآن، وجود رشته کوههای البرز و زاگرس و رودخانه‌های بزرگ و کوچک، دارای شرایط مناسبی برای احداث و بهره‌برداری نیروگاه‌های برقابی می باشد.

احداث نیروگاه‌های آبی متوسط و کوچک با توجه به پتانسیل گسترده آن در سطح کشور و وجود سازه‌هاي احداث شده‌اي همچون سدهاي مخزني و تنظيمي فاقد نيروگاه، جایگاهی ویژه در میان نیروگاه‌های برق آبی از آن خود کرده است و مزیتهایی همچون کوتاهی زمان ساخت، تولید انرژی پاک، سازگاری با محیط زیست، عمر مفید طولانی، راندمان بالا، هزینه اندک بهره برداری، ریسک پائین سرمایه‌گذاری و امكان اتصال به شبكه در سطح ولتاژ پائين‌تر (با توجه به پراكندگي در نقاط مختلف كشور) ، زمینه مناسبی را جهت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این تیپ نیروگاه را ایجاد نموده است.

با توجه به روند رو به رشد طراحی نیروگاههای آبی متوسط و کوچک و نیاز به توسعه این نوع نیروگاه ها در سطح کشور، کتاب Designing and Building Mini and Micro Hydro powers –A practical Guide اثر لوئس رودریگرز و تئودور سانچز (منتشر شده در سال 2011) در دست ترجمه قرار گرفت. امید است این کتاب مورد توجه دانشجویان و مهندسین صنعت برقابی قرار گیرد و توانسته باشیم گامی هر چند کوچک در راستای توسعه و آبادانی ایران عزیزمان برداشته باشیم.

این کتاب در یک جلد شامل پانزده فصل (398 صفحه) هم اکنون با قیمت 55 هزار تومان در دبیرخانه انجمن برق‌آبی ایران موجود میباشد. علاقه مندان به خرید و دریافت کتاب، درخواست خود را به آدرس الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایند.

دکتر حسن احمدی:http://faculty.riau.ac.ir/ahmadi/fa

مهندس امیر فرید مجتهدی:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خواندن 362 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.