بازدید انجمن برق آبی از آب شیرین کن قشم

میزان شیرین سازی آب در کشور امارات متحده عربی در حدود 20 برابر شیرین سازی آب در کشور ایران می باشد.

در راستای برگزاری همایش "چرخه تولید آب و برق از منابع آبی نامتعارف" و با توجه به سیاست­های راهبردی وزارت نیرو در حوزه نمک­زدایی و شیرین­سازی آب از دریا برای تامین آب مورد نیاز کشور، هیئت مدیره انجمن برق آبی ایران تصمیم به انجام بازدید از آب شیرین کن قشم نمود.

ضمن بازدید میدانی از نیروگاه و آب شیرین کن قشم، مهندس حسنی رئیس نیروگاه قشم با ارائه توضیحاتی بازدید کنندگان را با نحوه عملکرد نیروگاه و آب شیرین کن آشنا نمودند . بر اساس این گزارش در این نیروگاه پس از استفاده از سوخت فسیلی برای چرخاندن توربین گاز و به گردش درآمدن ژنراتور و تولید برق ، حرارت اتلافی توربین به سامانه آب شیرین کن هدایت می شود. در این سامانه آب شور دریا از طریق تبخیر به آب شیرین خالص تبدیل شده و با افزودن مواد معدنی و کلسیم آب آشامیدنی تولید می شود. میزان تولید آب شیرین در این سامانه روزانه 18 هزار مترمکعب است که این میزان ، مصرف تمامی بخش های روستایی نشین جزیره قشم را پوشش می دهد.

در ادامه تیم بازدید کننده از نیروگاه در حال ساخت، سیکل ترکیبی 500 مگاواتی قشم بازدید نمودند.

در پایان بازدید جلسه ای با حضور کارشناسان مپنا و هیئت مدیره انجمن برق آبی ایران تشکیل و مباحث و مشکلات صنعت شیرین سازی آب کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طبق گزارش کارشناسان مپنا کشور امارات متحده عربی تقریبا 20 برابر ایران آب دریا را شیرین می کند . این کشور با جمعیت 8 میلیون نفر در شرایط کنونی، توانسته است روزانه در حدود ۱۰ میلیون متر مکعب (در حدود 3 برابر آب مصرفی شهر تهران در شبانه روز) آب مورد نیاز خود را در بخش شرب، کشاورزی و صنعت از طریق شیرین سازی آب خلیج فارس تامین کند که رقم قابل تأملی است در جایی که ایران روزانه تنها 450 هزار لیتر در کل کشور تولید آب شیرین دارد.

در این نشست مهندس بزرگ زاده نایب رئیس انجمن برقابی ایران ضمن مرور چالش های پیش رو در حوزه شیرین سازی آب افزود؛ از آنجا که  مشکلات و چالش های عدیده ای، حوزه آب کشورمان را تهدید میکند، حرکت جدی به سمت نمک زدایی یا همان شیرین سازی آب دریا ضروری به شمار می رود که با توجه به قرار گرفتن خلیج فارس به عنوان یک ذخیره عظیم آبی در جنوب و دریاچه خزر در شمال کشور میتوان گام های موثری در حوزه شیرین سازی آب برداشت. از این رو انجمن برق آبی ایران با حمایت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و گروه مپنا برگزاری همایش "چرخه تولید آب و برق از منابع آبی نا متعارف" را در شهریور ماه سال آینده در دستور کار خود قرار داده است.

خواندن 2020 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.